Newsy

Credor FUGAKU Tourbillon nominowany do GPHG 2016

Seiko przypomniało właśnie o swoim ostatnim dużym projekcie Credor FUGAKU Tourbillon. Stało się to przy okazji zakwalifikowania go do prestiżowego konkursu GPHG 2016 (Grand Prix d’Horlogerie de Genève) w kategorii Artistic Crafts. 

Credor FUGAKU Tourbillon cal. 6830 (źródło: Seiko)

Credor FUGAKU Tourbillon cal. 6830 (źródło: Seiko)

Organizatorem konkurs jest fundacja o tej samej nazwie, której głównym celem działalności jest promocja szwajcarskiego zegarmistrzostwa. Fundacja co roku (w listopadzie) organizuje uroczystą galę, na której wręczane są nagrody dla najlepszych zegarmistrzowskich projektów.

Wielka fala w Kanagawie, również: Wielka fala lub Fala – drzeworyt autorstwa japońskiego artysty Hokusaia tworzącego w stylu ukiyo-e. Powstał ok. 1831 (źródło: Wikipedia)

Wielka fala w Kanagawie, również: Wielka fala lub Fala – drzeworyt autorstwa japońskiego artysty Hokusaia tworzącego w stylu ukiyo-e. Powstał ok. 1831 (źródło: Wikipedia)

O zegarku było już głośno kilka miesięcy temu, przy okazji jego premiery. Seiko stworzyło swój pierwszy mechanizm wyposażony w tourbillon, którego głównym wizualnym wyróżnikiem jest bogate wzornictwo inspirowane sztuka okresu Edo. Zegarek został udekorowany misternym trójwymiarowym grawerunkiem pokrytym specjalnym lakierem. W stworzenie tego projektu zaangażowanych było 3 najwyższej klasy specjalistów Seiko: projektant, zegarmistrz, grawer oraz zaproszony do wpsółpracy artysta-lakiernik: Isshu Tamura.

To co pierwsze rzuca się w w oczy to pięknie zdobiona tarcza nawiązująca bezpośrednio do ikony japońskiej sztuki – drzeworytu Katsushika Hokusai – „Wielkiej fala w Kanagawie„. Podobny motyw znajduje się  też na odwrocie zegarka. Największe wrażenie misterny grawerunek i wykończenie detali wykonanych w 18k żółtym i białym złocie.

Credor FUGAKU Tourbillon cal. 6830 - widok od strony dekla (źródło: Seiko)

Credor FUGAKU Tourbillon cal. 6830 – widok od strony dekla (źródło: Seiko)

Sam mechanizm powstał na bazie rodziny kalibrów 68. Nowy kaliber 6830 z manualnym naciągiem wyposażony został w tourbillon, rozwiązanie znane od lat, ale nigdy wcześniej nie stosowane przez Japończyków. Skomplikowaną konstrukcję udało się zamknąć ultra-cienkim mechanizmie, o zaledwie 3,98 mm grubości i średnicy liczącej tylko 25,6 mm! Całość składa się ze 153 części, których spora część została wykonana z tytanu, celem obniżenia wagi. Układ regulatora pracuje z częstotliwością 6 bps (uderzeń na sekundę), czyli 21600 na godzinę. Rezerwa chodu wynosi 37 godzin a deklarowana dokładność to -10 i +15 sekund na dobę.

credor3

Credor FUGAKU Tourbillon cal. 6830 – profil koperty (źródło: Seiko)

Współzawodnictwo ze szwajcarskimi gigantami najlepiej wychodziło marce Seiko wtedy, gdy ta „grała” na własnych zasadach. Nie inaczej jest w tym wypadku, gdy japońscy projektanci poszukali inspiracji w bogactwie japońskiej kultury i sztuki. Połączyli umiejętnie tradycję i najwyższej próby zegarmistrzostwo, nie bojąc się przy tym skorzystać z doświadczeń innych marek.

Dla wszystkich zafascynowanych tym projektem musimy przypomnieć, że Credor to zegarki z prestiżowej linii, których jakość wykonania i poziom techniczny są niestety ściśle skorelowane z ceną.

 

Udostępnij
  • Newsy

    Credor FUGAKU Tourbillon nominowany do GPHG 2016

    Seiko przypomniało właśnie o swoim ostatnim dużym projekcie Credor FUGAKU Tourbillon. Stało się to przy okazji zakwalifikowania go do prestiżowego konkursu GPHG 2016 (Grand ...
Zobacz więcej
  • Mechanizm zegarka Bagnolet
    Historia Newsy

    Bagnolet – najcieńszy mechanizm na świecie?

    Podczas targów SIHH 2018 – Salon International de la Haute Horlogerie Genève – firma Piaget pokazała najcieńszy mechaniczny zegarek świata. Prototypowy model ...
  • Newsy

    Zmiana czasu – strata czasu

    Podobno wszystko zaczęło się od Benjamina Franklina, wybitnego uczonego i filozofa, a przy okazji jednego z Ojców-założycieli Stanów Zjednoczonych. W opublikowanym ...
  • Stare Zegarki / Vintage Watches – Smardzewice 2017
    Newsy

    Stare Zegarki / Vintage Watches – Smardzewice 2017

    W dniach 07-09.04.2017, w miejscowości Smardzewice, odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Stare Zegarki / Vintage Watches. Organizatorzy na miejsce imprezy wybrali ...
Więcej w Newsy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Co było pierwsze, jajko czy kura… czyli słynny spór o pierwszy chronograf z automatycznym naciągiem

Postanowiłem zabrać się za temat, który od zawsze ...

Facebook

Oficjalni partnerzy

Czasocholicy Stare zegarki / Vintage watches

Producenci zegarków

TAG Heuer
Steinhart
Tissot
Patek Philippe
Victorinox
Orient
Xiccor
Omega
Roamer
Balticus
Oris
Junghans
Seiko
G. Gerlach
Błonie
Breitling
Maurice Lacroix

Słownik zegarmistrzowski

słownik zegarmistrzowski

Wychwyt virgule

słownik zegarmistrzowski

Beat error

słownik zegarmistrzowski

Repetier

słownik zegarmistrzowski

Rattrapante

słownik zegarmistrzowski

Pare-chute

słownik zegarmistrzowski

Wychwyt podwójny (duplex)