Newsy

Stare Zegarki / Vintage Watches – Smardzewice 2017


W dniach 07-09.04.2017, w miejscowości Smardzewice, odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Stare Zegarki / Vintage Watches. Organizatorzy na miejsce imprezy wybrali położony niedaleko Zalewu Sulejowskiego, przepiękny i malowniczy, hotel Dworek Biały Domek.

Pierwsi goście zaczęli zjeżdżać się w piątek w godzinach popołudniowych oraz wieczornych. Na miejscu na wszystkich oczekiwała już administracja grupy wraz z obsługą hotelu i restauracji. Piątkowy wieczór przebiegał w przemiłej atmosferze rozmów, a także ustaleń wszystkich szczegółów spotkania i harmonogramu całego weekendu. Kolacja pierwszego wieczoru przedłużyła się do późnych godzin nocnych, będąc zaledwie preludium tego co czekało na wszystkich następnego dnia.

Sobota, drugi dzień spotkania, już od wczesnych godzin porannych oznaczał dla administratorów szereg prac organizacyjnych. Z każdą godziną do hotelu przybywali kolejni goście, którzy w poprzednich tygodniach potwierdzili swoją obecność. Do godziny 15:00, Dworek Biały Domek w całości został opanowany przez miłośników starych zegarków. Dla wielu zaproszonych gości oznaczało to nie lada wyczyn gdyż spora ich część przyjechała z bardzo daleka, w wielu przypadkach prosto po swojej pracy. Na uwagę niech zasłuży min. obecność Macieja Kopyto, założyciela i właściciela portalu „Zegarki i Pasja”, z którym to mamy niewątpliwą przyjemność współpracować. Wśród zaproszonych i przybyłych gości znaleźli się między innymi: Szanowny Pan Jan Szymański – pasjonat i kolekcjoner zegarków, a przede wszystkim zegarmistrz i mistrz w swoim fachu, Maciej Wojas – właściciel i założyciel niezwykłej kawiarni i restauracji „Zegarmistrzowska”. Łącznie w pierwszym spotkaniu grupy Stare Zegarki / Vintage Watches uczestniczyło ponad 50 osób.

Oficjalna część imprezy rozpoczęła się ok. godz. 16:30 od przemówienia wspomnianego wcześniej zegarmistrza, Pana Jana Szymańskiego, oraz Pem`a Sobisz, założyciela grupy Stare Zegarki / Vintage Watches. W przemówieniu nie zabrakło podziękowania dla przybyłych, szanownych gości, całego zespołu odpowiedzialnego za oprawę muzyczną, członków grupy, oraz kolegów z administracji. Dla wielu grupowiczów była to pierwsza okazja by poznać osobiście Pem’a Sobisz, pasjonata starych zegarków, osobę, która dysponuje niesamowitą wiedzą i doświadczeniem w tej dziedzinie.

Po oficjalnej części przywitania i podziękowań, rozpoczęły się warsztaty zegarmistrzowskie, które wspólnie prowadzili, Paweł Kowalczyk oraz Pan Jan Szymański.

Zaproszeni goście nie zawiedli również po względem kolekcji zegarków. Każdy z przybyłych grupowiczów przywiózł przynajmniej niewielką część swoich zbiorów, by móc ją zaprezentować na szerokim forum. Wszystkie zegarki zostały wystawione na specjalnie przygotowanych stołach. Miała miejsce oficjalna prezentacja kolekcji, po której rozpoczęły się bardzo długie rozmowy z kolegami, pasjonatami. Na pierwszym spotkaniu grupy Stare Zegarki / Vintage Watches mieliśmy przyjemność podziwiać ponad 400 różnych zegarków z każdej dziedziny. Nie zabrakło pięknych modeli szwajcarskich, radzieckich, polskich, amerykańskich, niezwykłych egzemplarzy wojskowych, czy cieszących się największym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów, Chronografów.
Przez cały sobotni wieczór, miały miejsce wymiany poglądów na temat zegarków oraz dyskusje o zaprezentowanych zbiorach i kolekcjach. Zaproszeni grupowicze rozmawiali o historii starych czasomierzy i o tym jak w Polsce rozwija się rynek Vintage. Zostało nawiązanych wiele nowych znajomości oraz kontaktów, a przybyli na spotkanie członkowie grupy, niejednokrotnie mieli możliwość w końcu poznać się osobiście.

Na naszym pierwszym zlocie Vintage Watches udało nam się zmienić jeden znaczący zapis w historii starych zegarków. Tylko u Nas na spotkaniu, można było zobaczyć na żywo pierwszy w historii zegarek hi-beat 36000 A/h. Dotychczas uważano, że pierwsza była marka Minerva i jej werk z kalibrem 42, który został zaprezentowany w roku 1935. Kolega Paweł Kowalczyk przedstawił zegarek, którego prędkość koła balansowego wynosi 36000 A/h a sam model został wyprodukowany w roku 1929. Egzemplarz o którym piszemy to Breitling Montbrillant Rattrapante na werku Valjoux 55. Film z tej niezwykłej prezentacji można zobaczyć na grupie Stare Zegareki / Vintage Watches.

Pierwsze spotkanie grupy należy uznać niewątpliwy za spory sukces głównie dzięki licznie przybyłym członkom. Organizatorzy pragną na łamach serwisu Kwestia Czasu jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy znaleźli czas i skorzystali z zaproszenia. To dzięki Wam ta impreza była tak wyjątkowa. Mamy nadzieję, że czekają nas w najbliższej przyszłości kolejne zloty i spotkania miłośników zegarków Vintage.
Z wyrazami szacunku

 
Administracja Stare Zegarki / Vintage Watches

(fot. Filip Odrobiński)

Stare zegarki / Vintage watches

 

Udostępnij
  • Stare Zegarki / Vintage Watches – Smardzewice 2017
    Newsy

    Stare Zegarki / Vintage Watches – Smardzewice 2017

    W dniach 07-09.04.2017, w miejscowości Smardzewice, odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Stare Zegarki / Vintage Watches. Organizatorzy na miejsce imprezy wybrali ...
Zobacz więcej
Więcej w Newsy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

6 powodów, dla których warto posiadać zegarek vintage

Pomysł na napisanie tego tekstu kiełkował w mojej ...

Zapisz się na newsletter!

Facebook

Oficjalni partnerzy

Czasocholicy Stare zegarki / Vintage watches

Producenci zegarków

Oris
Tissot
G. Gerlach
Roamer
Maurice Lacroix
Błonie
TAG Heuer
Steinhart
Balticus
Victorinox
Omega
Orient
Xiccor
Junghans
Patek Philippe
Breitling
Seiko

Słownik zegarmistrzowski

słownik zegarmistrzowski

Beat error

słownik zegarmistrzowski

Repetier

słownik zegarmistrzowski

Rattrapante

słownik zegarmistrzowski

Pare-chute

słownik zegarmistrzowski

Wychwyt podwójny (duplex)

słownik zegarmistrzowski

Wychwyt cylindrowy

Inline
Inline