Podczas targów SIHH 2018 – Salon International de la Haute Horlogerie Genève – firma Piaget pokazała najcieńszy mechaniczny zegarek świata. Prototypowy model ma 2 mm grubości. Wszystko byłoby pięknie… tyle tylko, że symptomatyczne jest to, że przy tego typu rewelacjach zapomina się o historycznych dokonaniach zegarmistrzostwa.
Analogicznie, jak przy „rewelacjach” w szukaniu pierwszego „high-beata” dopiero w początkach XX. wieku. Podczas gdy zegarki pracujące z wysoką częstotliwością konstruowano dużo wcześniej 😉
Prezentowany przez Piageta mechanizm wcale nie jest najcieńszym mechanizmem i prawdopodobnie również zegarkiem. Prawie 200 lat temu, bez wsparcia komputerów i centrów CNC, ręcznie i bez zbędnego szumu tworzono takie zegarki. Nie były to prototypy…
Te ultra-cienkie mechanizmy nazywały się „Bagnolet” i pochodziły z Francji. Zegarki wyposażone w tego typu werki określano też jako „odwrócone”. Tarcza i układ wskazań znajdowały się od strony przekładni chodu, a koła kręciły w przeciwnym niż zwykle kierunku. Konstruowano je w oparciu o wychwyt cylindrowy. Najcieńsze miały jedynie 1,5 mm wysokości (sic!), a prezentowany na zdjęciu nie przekracza 2 mm.
Warto pamiętać, że historia horologii nie zaczyna się w XX. wieku i nie wszystko da się znaleźć w Internecie. Dobrze jest poczytać o czasach dawnych Mistrzów, gdy szlachetne terminy „watchmaker”, „Uhrmacher”, czy też „horloger” określały kogoś kto potrafi samodzielnie wykonać zegarek…
Jerzy
26 października 2023 at 17:26
Witam,posiadam zegarek V.C. mechaniczny który ma grubość koperty ze szkłem 4,2mm.
Można by spekulować ,że są cieńsze mechanizmy(tak wynika z moich obliczeń szacunkowych)
Ale czytałem też gdzieś że P&F wyprodukował mechanizm o gr.1,4mm.Czy to może być prawdą?Pozdrawiam Jerzy