Chciałbym przybliżyć wam niezwykle ciekawą konstrukcję chronografu mechanicznego – tzw. „rattrapante”. Ten konkretny model pojawił się nie tak dawno na naszej partnerskiej grupie Stare zegarki / Vintage watches w kontekście dyskusji o zegarkach wyposażonych w „sekundnik z własnym włosem”.
Zacznijmy od tego, czym jest wspomniany już „rattrapante” (franc. „rattraper”: doganiać). To nic innego, jak wariant komplikacji stopera w zegarku mechanicznym umożliwiająca pomiar dwóch odcinków czasu. Jest to możliwe, dzięki użyciu podwójnego sekundnika – jednego, który działa, jak w każdym innym chronografie, a drugi jest tzw. „wskazówką doganiającą”. Konstrukcja ta umożliwia pomiar międzyczasów, czyli dodatkowego czasu mierzonego obok pomiaru głównego. Wskazówka mierząca ten międzyczas może być zatrzymana w dowolnym momencie, podczas gdy druga zatrzymuje się po wyłączeniu stopera. Zerowanie pomiaru czasu dodatkowego powoduje „dogonienie” wskazówki czasu podstawowego i kontynuowanie dwóch pomiarów – stąd właśnie wzięła się nazwa stopera. Pierwszy mechanizm typu „rattrapante” został skonstruowany w XIX wieku przez Adolphe’a Nicole’a, a komplikacja nosiła miano „fly-back second”. Dopiero w latach 30. następnego wieku udało się zmieścić werk tego typu w zegarku naręcznym.
Prezentowany zegarek został stworzony przez manufakturę Dubey & Schaldenbrand, którą w 1946 roku założyli Georges Dubey i René Schaldenbrand. Firma wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk i po danych właścicielach pozostało już tylko nazwisko w nazwie marki.
Pełna nazwa tego modelu to Index-Mobile split second chronograph. Zegarek był produkowany w latach 50. i 60. i był to flagowy model podwójnego chronografu sygnowany logiem Dubey & Schaldenbrand. Chronograf działa dokładnie tak, jak to opisaliśmy we wstępie, czyli pozwala na pomiar międzyczasów za pośrednictwem dodatkowej wskazówki sekundowej.
Mechanizmy tego typu, ze względu na wysoki stopień komplikacji, nie należały i nie należą do popularnych. Index-Mobile jest unikatem i wyróżnia się na tle analogicznych konstrukcji specyficzną budową „wskazówki doganiającej”.
Pierwsze co rzuca się w oczy, nawet po pobieżnym spojrzeniu na tarczę, to spiralna sprężyna osadzona na osi sekundowej. Przypominająca swoim wyglądem włos balansowy, łączy dwie wskazówki sekundowe i umożliwia prawidłowe działanie funkcji „split second”. Pomiar międzyczasów jest możliwy za pośrednictwem koronki – jej wciśnięcie aktywuję funkcję.
Chronografy tego typu z mechanizmem in-house były produkowane przez Dubey & Schaldenbrand również później (w latach 70. i 80.), ale już na potrzeby innych marek. W późnych latach 90. firma reaktywowała swój własny model podwójnego chronografu, ale już w oparciu o mechanizm Landeron 248 w wersji new old stock (pochodzący ze starych zapasów).
Źródła
+DUBEY & SCHALDENBRAND : the Index-Mobile split second chronograph , Horologium