(ang. repeater)
Repetier zegarkowy to zegarek powtarzający wybijanie godzin, kwadransów i minut po każdorazowym włączeniu mechanizmu bicia. Funkcja może być aktywowana w dowolnym momencie za pośrednictwem przycisku, bądź suwaka umieszczonego w boku koperty.
Pierwszy mechanizm tego typu skonstruował angielski duchowny i wynalazca Reverend Edward Barlow w 1676 roku. Urządzenie tego typu jest podobne do mechanizmu grzebieniowego urządzenia odliczającego zegara bijącego. Podstawowa różnica polega jednak na tym, że repetiera zegarkowego nie nakręca się, a naciąg sprężyny następuje za każdym razem, gdy naciśnięty zostaje przycisk (tłoczek) lub przesunięty suwak.
Wyróżniamy kilka typów repetierów:
Kwadransowe – wybiją pojedynczym tonem godziny, a podwójnym kwadranse;
Półkwadransowe – działają analogicznie, jak poprzednie;
Pięciominutowe – wybijają pojedynczym tonem godziny, a podwójnym kolejne pięciominuty;
Minutowe – różnymi tonami wybijają godziny, kwadranse i minuty, stanowią najbardziej złożone konstrukcje;
Zegarki bijące – składają się z dwóch osobno nakręcanych mechanizmów i samoczynnie powtarzają aktualną godzinę.
Warto dodać, że repetiery były niezwykle praktyczne w dawnych czasach, ponieważ w nocy lub trudnych warunkach atmosferycznych, nie można było dostrzec, którą godzinę zegarek wskazuję. Po wynalezieniu masy święcącej, luminescencyjnych tarcz i wskazówek oraz upowszechnieniu się elektryczności straciły na znaczeniu. Dziś ten rodzaj komplikacji spotyka się w najdroższych i najbardziej prestiżowych konstrukcjach i projektach zegarmistrzowskich.