(fr. rattrapante)
Nazwa „Rattrapante” pochodzi z języka francuskiego – „rattraper” to polskie „doganiać”. To nic innego, jak wariant komplikacji stopera w zegarku mechanicznym umożliwiająca pomiar dwóch odcinków czasu. Jest to możliwe, dzięki użyciu podwójnego sekundnika – jednego, który działa, jak w każdym innym chronografie, a drugi jest tzw. „wskazówką doganiającą”. Bywa też czasem nazywany „podwójnym chronografem” – od angielskiego „double chronograph”.
Konstrukcja ta umożliwia pomiar międzyczasów, czyli dodatkowego czasu mierzonego obok pomiaru głównego. Wskazówka mierząca ten międzyczas może być zatrzymana w dowolnym momencie, podczas gdy druga zatrzymuje się po wyłączeniu stopera. Zerowanie pomiaru czasu dodatkowego powoduje „dogonienie” wskazówki czasu podstawowego i kontynuowanie dwóch pomiarów – stąd właśnie wzięła się nazwa stopera.
Pierwszy mechanizm typu „rattrapante” został skonstruowany w XIX wieku przez Adolphe’a Nicole’a, a komplikacja nosiła miano „fly-back second”. Dopiero w latach 30. następnego wieku udało się zmieścić werk tego typu w zegarku naręcznym.