(fr. pare-chute)
Abraham-Louis Breguet zasłynął z wielu innowacji w zegarmistrzostwie. Jedną z nich jest system antywstrząsowy (absorbujący wstrząsy), który został wynaleziony przez niego w 1790 roku. Dzisiaj najbardziej znanym i szeroko stosowanym rozwiązaniem tego typu jest INCABLOC. Należy jednak pamiętać, że podwaliny pod nowoczesne systemy „antischock” zostały położone prawie dwa wieki wcześniej.
Pomysł Bregueta był genialny w swojej prostocie. Do tej pory zegarki przenośne były niezwykle wrażliwe na udar, wstrząsy i uderzenia. Szczególnie zagrożone w takuch sytuacjach były delikatne czopy osi balansu, które wyginały się lub pękały. Aby tego uniknąć należało zastąpić sztywne do tej pory ułożyskowanie osi balansu ułożyskowaniem sprężystym. Konstrukcja „pare-chute” opierała sie na wykorzystaniu stalowej sprężyny przytrzymującej kamień nakrywkowy, który w momencie uderzenia „ustępował”. Oś balansu opierała się wtedy swoją grubszą częścią o klasyczne łożyska osadzone sztywno w półmostku balansu. Dodatkowym elementem konstrukcji systemu antywstrząsowego autorstwa Bregueta był półkolisty zamek włosa kompensujący zmiany temparatury.
Rozwiązanie to okazało się na tyle skuteczne, że od 1792 roku wszystkie zegarki typu „perpétuelle” (samo-naręcające się) wychodzące z pracowni Bregueta wyposażone były w system „pare-chute”.