Raz do roku w Genewie 28 sędziów reprezentujących wszystkie obszary i aspekty sztuki zegarmistrzowskiej zbiera się, aby wybrać najlepsze zegarki mijającego roku. Wąskie i elitarne grono finalistów walczy o główną nagrodę w konkursie GPHG 2016 (Grand Prix d’Horlogerie de Genève). Organizatorem konkurs jest fundacja o tej samej nazwie, której głównym celem działalności jest promocja szwajcarskiego zegarmistrzostwa. Fundacja co roku (w listopadzie) organizuje uroczystą galę, na której wręczane są nagrody dla najlepszych zegarmistrzowskich projektów (w 12 kategoriach) oraz nagroda główna (Grand Prix).
Lista kategorii stale się powiększa, nie tylko za sprawą rosnącej konkurencji ale też, jak twierdzą organizatorzy i sędziowie, dla usprawnienia współzawodnictwa poszczególnych modeli i marek.
W tym roku wśród nominowanych zegarków nie znalazł się żaden smartwatch, choć teoretycznie możliwe jest ich zgłaszanie do konkursu. Jedyny warunek to posiadanie przez nie mechanizmu. Na pytanie, czy w przyszłości planuje się poszerzenie listy o „inteligentne zegarki”, jeden z jurorów (Aurel Bacs) odpowiedział:
We should give up 500 years of [mechanical] watchmaking? I’d feel like I’m showing up with a soft drink at a wine tasting. I have a problem mixing things that shouldn’t be mixed.
Z takim podejściem i w kontekście ostatnio głoszonych tez, które można skwitować jednym twierdzeniem: „smartfony są już martwe” (sic!), nie ma co liczyć na dedykowaną dla nich kategorię.
Tyle tytułem wstępu – przejdźmy do listy zwycięzców Grand Prix d’Horlogerie de Genève za rok 2016!
Aiguille d’Or (Grand Prize): Chronométrie Ferdinand Berthoud FB 1
Oto tegoroczny zdobywca Grand Prix – jego twórcy inspirowali się XVIII-wiecznymi zegarami okrętowymi. Chronometr od Ferdinand’a Berthoud’a zwraca uwagę oktagonalną kopertą, odważnym asymetrycznym projektem wskazań kontrastującym z lakierowaną tarczą.
Calendar: MB&F Legacy Machine Perpetual
W przeciwieństwie do innych zegarków z wiecznym kalendarzem , to platynowe cacko jest wyposażone w procesor mechaniczny! Posiada również dedykowany „pusher” do szybkiej zmiany daty w roku przestępnym.
Ladies’: Piaget Limelight Gala Milanese Bracelet
Misternie zdobiona bransoletka z różowego złota w połączeniu ze spiralą diamentów i wydłużonych rzymskimi indeksami tworzy niezwykłą kompozycję z pogranicza jubilerstwa i zegarmistrzostwa.
Artistic Crafts: Piaget Protocole XXL „Secrets & Lights” Venice Micro-Mosaic
Niestety nasz faworyt Seiko Credor FUGAKU Tourbillon poległ w tej konkurencji z arcydziełem włoskiej horologii! Arysta Cesare Bella stworzył miniaturową mozaikę składającą się z 5000 (!!!) mikroskopijnych tesser. To małe dzieło sztuki przedstawia widok na bazylikę Santa Maria della Salute w Wenecji i zadziwia kunsztem i prezyzją wykonania.
Men’s: Grönefeld 1941 Remontoire
Bracia Bart i Tim Grönefeld dorastali podobno w pobliżu XII-wiecznej bazyliki w Holandii. Ich ojciec, a wcześniej dziadek, dbali o znajdujący się tam zegar wieżowy, który stał się inspiracją do powstania tego projektu.
Ladies’ High Mechanical: Girard-Perregaux Cat’s Eye Tourbillon With Gold Bridge
50 diamentów zamkniętych w owalnym bezelu skrywa niezwykle zaawansowany mechanizm wyposażony w Tourbillon. Całości dopełnia stylizowana motywem liści perłowa tarcza oraz wskazówki.
Chronograph: Montblanc 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition
Charakterystyczna masywna koronka, głęboki błękit tarczy i wyraziste wskazówki (cathedral-style) – ten niezwykły chronograf stanowi hołd dla klasycznego kieszonkowego zegarka Minerva.
Tourbillon: Girard-Perregaux La Esmeralda Tourbillon
Zwycięski chronometr z 14,3-milimetrowym tourbillonem inspirowany zegarkiem kieszonkowym Esmeralda Tourbillon z 1889 roku.
Travel Time: Fabergé Visionnaire DTZ
Zegarek Fabergé wskazuje czas lokalny za pośrednictwem peryferyjnych wskazówek obracających się wokół podniesionej centralnej „kopuły”. Nowoczesne wzornictwo, zaawansowana technologia i intuicyjna obsługa zdeklasowały konkurencję.
Mechanical Exception: Audemars Piguet Royal Oak Concept Supersonnerie
Repeater minutowy zamknięty w tytanowej obudowie zegarka naręcznego. Industrialny design rodem z filmów science-fiction.
Petite Aguille (Lower Price): Tudor Heritage Black Bay Bronze
Charakterystyczna koronka nawiązująca do słynnego Rolexa 1958 Submarinera, stonowane połączenie brązu i czerni oraz wskazówki zakończone „płatkami śniegu”, a to wszystko w niezwykle korzystnym stosunku jakości do ceny, z którego słynie ta marka!
Sports: Eberhard & Co. Scafograf 300
Ascetyczny i czytelny Scafograf 300 z naciągiem ręcznym, klasyczną czarną tarczą i zaworem helowym. Stylowy nurek ze sportowym zacięciem!
Jewelry: Chanel Secret Watch 'Signature Grenat’
Mało zegarmistrzostwa, ale za to dużo jubilerstwa – migotliwa kontaminacja diamentów, szafirów i granatów. Na pewno komuś się spodoba… 😉
Revival: TAG Heuer Heuer Monza Chronograph
W 1976 roku Heuer stworzył chronograf dla uczczenia trzykrotnego mistrza Formuły 1 Nikiego Laudy. Czterdzieści lat później powstała reedycja tego kultowego modelu, tym razem w większym rozmiarze (42 zamiast oryginalnych 39 milimetrów). Sygnatura „Monza” i brak przedrostka „TAG” na tarczy cieszą podwójnie 😉
Public: Czapek Genève 33 bis Quai des Bergues
Nagroda publiczności przyznana w wyniku głosowania przez internet oraz głosów oddanych w trakcie różnego rodzaju targów i wystaw branżowych trafia w tym roku do „Czapka”. Nic w tym dziwnego, jeśli uważnie przyglądniemy się temu eleganckiemu i stonowanemu designowi z delikatnym grawerunkiem tarczy, klasycznym liternictwem i stylistyką indeksów.