(ang. complication)
Dodatkowy moduł (funkcja) w mechanizmie zegara lub zegarka, np. wskazania daty, faz księżyca, stoper, czy też budzik. Określenie to jest używane w stosunku do zegarków mechanicznych.
Popularne komplikacje:
Stoper (czasomierz) – funkcja mierzenia czasu względnego w krótkich odcinkach; działa dopiero po uruchomieniu; może być zatrzymywany i resetowany – przywracany do pozycji początkowej.
Budzik – zegar lub zegarek jest wyposażony w mechanizm, który po ustawieniu odpowiedniego czasu włącza sygnał dźwiękowy (najczęście służy do budzenia); najczęściej zegarki z taką komplikacją mają dodatkową sprężynę napędzająca dzwonek budzika.
Fazy Księżyca – wskazanie oparte o kalendarz księżycowy, czyli wizualizacja aktualnej fazy księżyca. Czasem pokazuje fazę księżyca dla obu półkul (północnej i południowej);
Rezerwa chodu (wskaźnik rezerwy chodu) – wskazania stanu napięcia sprężyny napędowej w zegarkach; najczęściej stosowane w zegarkach z naciągiem automatycznym; pokazuje czas pozostały do całkowitego rozprężenia sprężyny – najczęściej w skali godzinowej.
Wieczny kalendarz – zaawansowana wersja komplikacji kalendarza uwzględniające lata przestępne oraz różnice w liczbie dni w danym miesiącu.