Firma legenda, której zegarki zaliczane są przez wielu do najlepszych i najdroższych na świecie. Jej założyciele, polski imigrant Antoni Patek i czeski zegarmistrz Franciszek Czapek – rozpoczęli konstruowanie zegarków kieszonkowych na zamówienie m.in. polskich patriotów w kraju i na emigracji. Po rozstaniu z Czapkiem , Patek rozpoczął współpracę z francuskim zegarmistrzem Adrien Philippe. Powstała spółka już na starcie, dzięki wprowadzonym innowacjom, odniosła spektakularne sukcesy i zdobyła wiele prestiżowych nagród. Przez lata wierna zasadzie swojego założyciela Patka – ” jakość produkowanych zegarków musi być utrzymywana na najwyższym możliwym do osiągnięcia poziomie” – napisała złotymi zgłoskami wiele rozdziałów historii światowej horologii.
Topowe modele tej marki sprzedaje się na aukcjach za ceny liczone w milionach dolarów. W ciągu ponad 160-letniej historii firmy, do jej klientów należały koronowane głowy, czołowi politycy, znani twórcy kultury i sztuki . Do tej szwajcarskiej manufaktury o polskich korzeniach należy też rekord na najbardziej skomplikowany zegarek na świecie. Patek Philippe Calibre 89 (zawiera 33 komplikacje mechanizmu i posiada 1728 elementów).
Podstawowe informacje:
Data założenia: 1839
Założyciel(e): Antoni Patek, Francisze Czapek, Adrien Philippe
Lokalizacja: Genewa, Szwajcaria
Innowacje: mechanizm naciągu bez klucza (przez koronkę) oraz mechanizm nastawiania funkcji kalendarzowych (1842-1851), pierwsze zegarki bez kluczyka z repetycją kwadransową i wychwytem dupleksowym, pierwszy własny zegarek z tourbillonem (1861), regulacji precyzji chodu mechanizmu (1881), mechanizm wiecznego kalendarza dla zegarków kieszonkowych (1889), zegarek Calatrava – wówczas najbardziej skomplikowany (1932), zegarek okrętowy z repetycją półgodzinną (1935), balans Gyromax (1949), pierwszy stabilny, naręczny zegarek elektroniczny bez części ruchomych (1959), niecentralny rotor zegarka mechanicznego (1968), wieczny kalendarz z powracającymi wskazówkami (1986).
Przydatne linki
+Facebook: facebook.com/Patek-Philippe
Gwiazdka Cieszyńska – Antoni Patek (histmag.org)
Akt urodzenia Antoniego Patka